image from Pride and Concrete Documentary, Petrut and Ioana Calinescu

image from movie Housewarming by Effi and Amir

Witamy!

Od piątku 27 lipca, do niedzieli 30 września. 

Otwarte przez 65 dni, codziennie, dla każdego! Na miejscu jest lodówka, kuchenka, wifi, wtyczki oraz siedzenia. Zapraszamy do zagoszczenia sie.

 

happy hour: 17.00-19.00 od poniedziałku do piątku.

Program
Piątek 27 lipca, 17:30 - 21:00
Otwarcie

Zapraszamy serdecznie na otwarcie instalacji "The Mobile Unit" oraz inauguracji jej rezydentury trwającej następne 65 dni.

 

Darmowymi napojami i sprzyjającą muzyką, zapraszamy aby pomóc nam wyobrazić jak żyć w tym domu sezonowym. 

Na przestrzeni 65 dni, House for seasonal neighbours, zasiedli się obok sklepu Aldi w Borgloon. Pozostanie tam maksymalny okres pobytu dla pracowników migracyjnych w rolnictwie, dozwolony przez prawo belgijskie. Ten publiczny dom na okres prywatny będzie zainstalowany na polu obok sklepu Aldi w Borgloon, w ciągu sezonu letniego roku 2018, aby służyć jako miejsce schronienia i obcości otwarte na wszelkie zajęcia prócz pracy.

W różnych momentach, The Mobile Unit przytuli sie miedzy samochody, dostawczaki,  oraz busy, robiących zakupy, rozmawiających, i robiących selfie sąsiadów sezonowych, aby przekształcić parking w tymczasowe miejsce publicznych spotkań: serwując kawę, zapewniając Internet oraz prąd, i zapewniając miejsce na otwartą rozmowę o zmianach następujących dzisiaj w życiu wiejskiego regionu Hesbaye. 

 

Dwa regionalne archetypy, dom szeregowy i dom z kontenera, są przeskalowane, zniekształcone, oraz nałożone na siebie aby stworzyć rozpoznawalną i zarazem obcą hybrydę. Wynikający Mobile Unit zostanie wstawiony jako gość tymczasowy w istniejącej tkance miejskiej, lub zostanie dziwnym komicznym fragmentem w banalnym parkingu, by służyć jako symbol hybrydy przestrzeni życia społecznego, w którym doznania "domu" oraz gościnności są kwestionowane, i by funkcjonować jako generator oraz archiwum rożnych dyskusji dotyczących tych tematów. 

Sobota 25 sierpnia: 16:30 - ...
noc sąsiadów sezonowych

 

Popołudnie seansów filmów oraz projektów artystycznych podejmujących temat migracji roboczej. Zaproszenie otwarte do zgromadzenia się przed ekranem, a potem wokół stołu obok The Mobile Unit.

 

16.30 Ekranizacja Pride & Concrete, dokumentu fotograficznego autorstwa Petrut i Iona Calinescu.

język: Rumuński, napisy po angielsku

 

Jeden z sześciu obywateli rumuńskich mieszka i pracuje za granicą. Większość migrantów pochodzi z regionów wiejskich, i pieniądze przesyłane do ojczyzny nieodwracalnie przekształciło ich rodowe miejscowości. Odwrotnie od miast, gdzie różnice i rozgrywki ekonomiczne są subtelniejsze, na wsi zmiany są bardziej widoczne, a główna ulica służy jako scena do ostentacyjnych pokazów. Pride & Concrete to projekt o aktualnych transformacjach zachodzących wsród społeczności wsi, w szczególności okolice Tara Oasulul i Maramures w północnej Transylwanii, po dekadach migracji za granice w poszukiwaniu pracy. 

 

Petrut Calinescu jest fotografem który przemieżył świat i pracuje dla głównych wydawnictw Rumuńskich. W niedawnym okresie, postanowił skoncentrować się na sprawach dotyczących jego ojczyzny, pozwalając mu na lepsze zrozumienie środowiska kulturalnego oraz spędzenia czasu z ludźmi których fotografuje. Ioana Calinescu jest szkolonym etnografem, towarzysząca Petrutowi w niemalże wszystkich jego wyjazdach w celu dokumentacji i jest odpowiedzialna za cześć redakcyjną tego projektu.

17.15 Ekranizacja "Housewarming", film artystyczny autorstwa Effi i Amir

język: Albański, napisy po angielsku

Housewarming to propozycja odwrotu imigracji, z miejsca postrzeganego jako obfite do brakującego. Przeniesienie z pełna do pustki, od nadmiaru do potrzeby. Pożyczając język opowieści, rozwija się wokół tych i innych sprzeczności - wewnątrz/ zewnątrz, gospodarz/ gość - które zmieniają pozycje i znaczenie w ciagu filmu. 

Film nagrany jest we wpół wybudowanych, opuszczonych domach prywatnych w post-komunistycznej Albanii. Artyści, nowoczesna wersja Goldilocks z bajki o trzech misiach, najeżdżają i okupują te domy i zadamawiają się w pustce, oraz trzech brakujących meblach: krześle, stole i łóżku, podczas gdy lokalni mieszkańcy komentują pieśnią i mową obecność nowoprzybyłych i ich przedsiębiorczość.

 

Effi + Amir są artystami sztuk wizualnych, pracujących i mieszkających razem od roku 1999. Oboje studiowali na Bezalel Academy w Jerozolimie oraz Sandberg Institute w Amsterdamie. Ich prace nie mieszczą sie w jednej dyscyplinie, zaś często składa się z wideo, przedstawienia, oraz elementów uczestnictwa. Ich prace koncentrują sie wokół zainteresowania kolektywnymi lub symbolicznymi tożsamościami i sposób w jaki są konstruowane. Prócz własnych projektów artystycznych, współpracują rownież z innymi artystami jako redaktorzy, kamerzyści, i projektanci efektów. Udostępniają warsztaty wideo na całym świecie, dedykowane różnorodnym odbiorcom. 

 

18.00 Grill sąsiadów sezonowych ze świerzymi warzywami z Braakland

Wieczór zakończy sie grillem, gdy wszyscy zgromadzą sie wokół stołu by dyskutować, rozmawiać, i celebrować. Warzywa  dostarczone są przez ogrodników z Braakland. Braakland to biologiczny ogród społeczny, z warzywami i owocami, prowadzony przez młodzież z 't Biejke.

20u Zestaw DJ-a przez 2 Wicky Deejays

2 wicky deejays spotkali się pod słoneczną tęczą 2003 roku. Od pojedynku z jazzem i afro, dub i mosiądzem, bałkanami i innymi przyprawami ... tańczą wokół uszu w 80 gustach.

Czwartek 20 września
DEBATA

18.30  Ekranizacja dokumentu kreatywnego, dotyczącego pracy sezonowej w Borgloon, autorstwa Florinda Ciucio

Projekt dyplomowy Florindy Ciucio, studentki sztuk audiowizualnych w Luca Brussels, dostarcza wgląd w zbiór czereśni w Borgloon w firmie Bel-Export. Został zrobiony za pomocą 70 pracowników z Bulgari, mieszkających razem w dwóch kwaterach gospodarczych obok pól. Główne skupienie projektu jest powtarzalność i ustrukturowany sposób życia: praca, jedzenie, spanie, praca... i pytanie czy można w tym odnaleźć poetykę medytacji.

19:00 Debata przy okrągłym stole z uczestnictwem zaproszonych gości, kuratorowany i moderowany przez Dieter Leyssen

 

The Mobile Unit zamienia sie w forum do dyskusji, wraz z inicjatorami, uczestnikami i selekcją gości, o prawach pracownikow sezonowych w krajach gościnnych i możliwych ścieżek do poprawy i zmiany. Jest to moment do przebadania roli projektów społeczno - artystycznych wsród dynamiki migracji oraz refleksji nad pełnym sezonem letnim. 

Sobota 29 września Uroczystość końcowa

 

Po 65 dniach pracy, większość pracownikow sezonowych wracają do swojego kraju. W ten sam sposób, The Mobile Unit opuści swą bazę. Zamkniemy drzwi w intymnym towarzystwie uczestników i zaproszonych.

image from Pride and Concrete Documentary, Petrut and Ioana Calinescu